Návody a tipy pro Microsoft 365 a aplikace Office
Microsoft 365 logo ikona
Microsoft 365
Word Icon 2020
Články
Nastavení a ovládání
Excel Icon 2020
Porovnání
Verze Microsoft 365
PowerPoint icon 2020
Aktuálně
Sociální zmínky
Outlook Icon 2020
Kontakt
A spolupráce

Stažení a instalace Office 365

V tomto článku si ukážeme, jak stáhnout a nainstalovat aplikace Office v rámci Office 365.

Office je známý balíček kancelářských aplikací obsahující textový editor Word, e-mailový klient Outlook, tabulkový editor Excel, prezentace PowerPoint a další aplikace.

Na výběr máme 3 možnosti. Rychlou instalaci Office zvolte, pokud nechcete ztrácet čas s konfigurací instalace a chcete si rychle a jednoduše nainstalovat Office. Pokud si chcete vybrat mezi 32-bit/64-bit Office, postupujte podle instalace s výběrem 32-bit/64-bit verze Office. Pokud si chcete vybrat instalované aplikace a další možnosti, použijte Office Deployment Tool.

Instalace Office pomocí Office Click-to-run (jednoduchá)


Přihlášení do Office

Prvním úkonem rychlé instalace je přihlášení do Office 365. Pro přihlášení zadejte svůj účet na přihlášovací stránce Office.

Přihlášení k účtu Office 365

Rychlá instalace z úvodní obrazovky Office 365

Po přihlášení se vám zobrazí úvodní stránka (pokud nemáte nastavenou jinou úvodní stránku). V pravém horním rohu obrazovky ihned uvidíte tlačítko Nainstalovat Office. Klikněte na toto tlačítko. Vzápětí se vám začne stahovat instalační aplikace Office Click-to-run.

stažení office 365

Pokud jste zvolili tuto možnost instalace a nechcete si volit mezi 64-bit/32-bit Office, pokračujte na instalaci Office.

Instalace s výběrem 32-bit/64-bit verze Office

Chcete si vybrat mezi 32 bitovou a 64 bitovou verzí Office? V tom případě klikněte na ozubené kolečko v pravém horním rohu obrazovky. Ve vysouvací nabídce zvolte Office 365 a přejděte k nastavením vašeho účtu v Office 365.

nastavení mých aplikací Office 365

V nastavení vašeho účtu klikněte na záložku Software, čímž se dostanete přímo k vašim aplikacím Office.
instalace software office 365

V levém sloupci můžete přepínat mezi aplikacemi, na které máte jako uživatel právo (licenci). V tomto případě tedy zvolte Office. Uvidíte, že zde není možné vybrat které aplikace chcete mít v rámci Office nainstalované, tedy Word, Excel, Outlook, PowerPoint a další. Můžete si ale stáhnout samostatně třeba Skype pro Firmy a jiné aplikace u kterých to Microsoft nabízí.
software office 365

Vyberte si tedy verzi Office (32-bit/64-bit) a klikněte na tlačítko nainstalovat. Jako v prvním případě se vám začne stahovat instalátor, přes který poté Office nainstalujete jedním kliknutím.

Spuštění instalace Office Click-to-run

Po kliknutí na tlačítko Nainstalovat v Office Online se vám v prohlížeči zobrazí okno, které se zeptá jestli chcete instalátor uložit nebo spustit. Klikněte na spustit.

stahnutí office 365

Samotná instalace po vás nebude chtít žádnou další spolupráci a proběhne nerušeně na pozadí.

příprava instalace office 365

stahování office 365

nainstalovaný office 365

Instalace Office pomocí Office Deployment Tool (složitější)


Pokud chcete nainstalovat jen část balíčku Office, zvolit si jak často chcete dostávat aktualizace, nebo provést jiné úpravy instalace. Musíte použít Office Deployment Tool. Tento nástroj se může zdát složitý, ale uvidíte, že tomu tak není.

Začnete tím, že si nástroj stáhnete a nainstalujete do systému Windows.

Stažení ODT

Office Deployment Tool stáhnete zde: instalátor Office Deployment Toolu na stránce Microsoftu.

stáhnutí Office deployment toolu

Po stažení instalátor otevřete, přečtete si smluvní podmínky a aplikaci rozbalte do vámi zvoleného umístění.

instalace Office Deployment toolu

výběr složky Office Deployment toolu

extrakce Office Deployment toolu

Ve zvolené složce se vám vytvoří 2 soubory. Jeden z nich je konfigurační soubor configuration.xml, který obsahuje konfiguraci instalace. V něm později uvedete, které komponenty Office se mají nainstalovat a v jaké konfiguraci. Druhý soubor setup.exe zajišťuje vlastní instalaci.

Konfigurace ODT instalace

Nejlepší možností jak si připravit konfigurační soubor pro Office Deployment Tool je použití nástroje Office 365 Configuration XML Editor na GitHubu.

V tomto nástroji si zvolíte požadovanou konfiguraci a stáhnete si konfigurační soubor configuration.xml pomocí tlačítka Export. Tímto souborem nahradíte původní konfigurační soubor. Můj konfigurační soubor pro instalaci samotného Outlooku s vyžadovaným odsouhlasením smluvních podmínek EULA uživatelem bude vypadat takto:

Office deployment tool xml

Update: S příchodem Office 2019 Microsoft uvedl vlastní nástroj na konfiguraci instalačních souborů. Nástroj naleznete zde: Office Customization Tool. Doporučuji použít tento nástroj ke generování konfiguračního souboru *.xml.

Stažení instalačních souborů

Teď přijde část, kterou se nesmíte nechat odradit a to je stažení instalačních souborů Office pomocí příkazového řádku. Otevřete si příkazový řádek ve složce, kde máte nainstalován Office Deployment tool. To nejlépe uděláte tak, že v liště průzkumníka Windows napíšete CMD a stisknete klávesu Enter.

cmd pruzkumnik

Do příkazového řádku zadejte příkaz /download a potvrďte klávesou Enter. Nyní dojde ke stažení požadovaných instalačních souborů.

setup.exe /download configuration.xml

Příazový řádek ODT configure

Že jsou soubory staženy poznáte až se vám v příkazovém řádku objeví nový řádek, do kterého můžete zadat další příkaz.

Pokud si nejste jisti, že se soubory stahují, můžete si je zkontrolovat ve složce kde máte ODT. Tam se mezitím vytvořila složka Office a té pomalu narůstá její velikost.

složka office

Instalace Office z příkazového řádku

Až se vám v příkazovém řádku objeví nový řádek s adresou složky, ve které máte ODT, můžete pokračovat a aplikace Office nainstalovat. Instalaci spustíte pomocí příkazu /configure a záleží na vašem konfiguračním souboru, zda bude instalace viditelná, nebo na pozadí.

setup.exe /configure configuration.xml

Jakmile instalace proběhne, opět se vám uvolní řádek v příkazovém řádku a aplikace najdete v nabídce start. Máte hotovo a nebylo to složité, že?