Návody a tipy pro Microsoft 365 a aplikace Office
Microsoft-office-365.cz
Články
Porovnání
Kontakt

KeePass a OneDrive pro firmy - hesla dostupná kdekoliv

Aleš Sýkora dne 30.10.2018 (upraveno dne: 27.1.2021)
V kategorii:
Reklama:

Tímto článkem bych rád poradil lidem jak zabezpečit a uspořádat hesla. Stále potkávám lidi, kteří si píšou hesla do OneNotu, Wordu, nebo třeba Excelu (což není vůbec bezpečné) a navíc používají hesla slabá, kvůli tomu, že si je "musí" pamatovat. A přitom stačí jen jedno heslo.

KeePass - správce vašich hesel

Aplikace KeePass je aplikace, která vám umožní skladovat vaše přihlašovací údaje. To vše elegantně rozdělené dle vašeho přání do složek, kategori, jednotlivých souborů s hesly. Může to vypadat třeba takto:

keepass

Instalace a rychlé nastavení KeePassu

Stáhněte si KeePass. A nainstalujte jako jste zvyklí u běžných aplikací. Po spuštění aplikace povolte (nebo zakažte) zjišťování nových verzí aplikace. Potom už se vám otevře prostředí aplikace a vy si musíte vytvořit soubor s hesly - databázi. To uděláte tak, že kliknete na ikonku nová databáze, databázi pojmenujete a uložíte.

keepass vytvoření databáze

Ještě je potřeba databázi zaheslovat, nastavit její název v programu a vytisknout zálohu hlavního hesla (třeba do *.PDF). A volte dobře zapamatovatelné heslo. Toto heslo bude jediné, které si budete muset pamatovat. Bez něj se už ke svým heslům nedostanete, pokud přijdete i o vytisknutou zálohu.

hlavní heslo do keepass databáze

Můžete si také nastavit výchozí uživatelské jméno pro vaše přihlašovací údaje, bezpečnost šifrování databáze a mnoho dalšího. Výrazně doporučuji mít zapnutou možnost odpadkového koše, kam se přesunou smazané přihlašovací údaje. Pokud se překliknete, o nic nepřijdete.

Generování hesel v KeePassu

Po vytvoření databáze můžete začít vytvářet a přidávat svoje loginy. Přidání provedete tak, že kliknete na ikonu s klíčkem a vyplníte informace o přidávaném účtu. Samozřejmě si předtím zvolte do které kategorie/složky chcete login přidat (nová složka se vytváří kliknutím pravým tl. myši mezi složky a volbou "Add group"). Také můžete zvolit sílu hesla, které se vám vygeneruje, nebo napsat heslo vlastní, které momentálně používáte.

přidání hesla do keepassu

Pak je vždy důležité databázi uložit a je to. Máte svoje hesla ve správci hesel. No ale teď jak dostat hesla i do mobilu, na druhý notebook, počítač a další zařízení? Použijeme OneDrive pro firmy.

OneDrive pro firmy a KeePass na všech zařízeních

Jak docílit toho, abyste měli přístup k heslům všude? Přesuneme databázi s hesly na OneDrive pro firmy. Je to jednoduché a účinné. Jednoduše vezmeme soubor databáze a přesuneme na vyhrazené místo na OneDrivu pro firmy. Toto místo si pak nastavíme jako synchronizované a v Keepassu nastavíme novou cestu k souboru databáze.

přesun databáze na onedrive

V nastavení synchronizovaných složek ve OneDrivu zkontrolujeme, zda umístění synchronizujeme.

zpřístupnění složky ve OneDrivu

Po následovném spuštění KeePassu si po odkliknutí chybové hlášky, že databáze není tam kde naposledy byla, klikneme na ikonu souboru a databázi otevřeme z OneDrivu.

otevřít databázi keepass

To samé nyní můžeme udělat na dalších počítačích. Stačí nainstalovat KeePass, synchronizovat složku s databází a databázi otevřít v KeePassu. A jak je to v mobilu? Pro mobilní zařízení s Androidem je potřeba stáhnout a nainstalovat aplikaci Keepass2Android. Jak je to v iOS netuším.

V mobilní aplikaci vyberete možnost otevřít soubor a jako typ úložiště zvolíte OneDrive. K tomu se potom přihlásíte, najdete složku s databází a tu otevřete. A je to, máte hesla i v mobilu. Samozřejmě i v mobilu můžete přidávat nové a upravovat. Navíc je k dispozice i klávesnice Keepass2android, která umožňuje automaticky vyplňovat uložená hesla.

keepass2android
keepass2android

A jakmile otevřete databázi a uděláte v ní změny, sesynchronizují se vám i do ostatních zařízení. Akorát je potřeba mít Keepass vždy otevřený jen na jednom zařízení, aby se při ukládání databáze nepřepsala špatně.

Tak snad vám to pomůže skladovat hesla trochu normálně a snad se budu stýkat s hesly uloženými v excelových tabulkách méně a méně :).

Potřebujete pomoct s Microsoft 365?

😊 Pomohl jsem vám?
Pozvěte mě na ☕🍺 v kryptoměnách. Přispějete tím na chod projektu a více nových návodů.
ETH: 0x5644e81C65Ac01D520213b251e0bcbC659F60f34
BTC: 3QqqkEtGXur3ddNUtd33SzWWJrAbqY7Hrw
LTC: M93LdbWmGschEg3TDgEiBojYK1EArUiQWg
XMR: 4AQ8JLZR6bhXrV7FYSa3Rbh7FP4Hw7UwVWASfuwESa73iQE3Tem7N57i3iaYL7wt2Fhon91P3dtefHqnE2se3rxnHykoAwy
Registrujte se na Crypto.com s bonusem 25$

3 comments on “KeePass a OneDrive pro firmy - hesla dostupná kdekoliv”

    1. Dobrý den, můžete si v mobilním zařízení nainstalovat onedrive, přidat firemní účet, najít databázi a otevřít ji. Nabídne se vám otevření v keepas2android a můžete tak používat i OneDrive Business. Je to takový workaround :). Vyzkoušejte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama: